2009-06-18 - PostkodLotteriet i Marknadsdomstolen

2009-08-18

PostkodLotteriet i Marknadsdomstolen

Konsumentombudsmannen lämnade i juni 2008 in en stämning angående PostkodLotteriets marknadsföring till Marknadsdomstolen. Idag, torsdag 18 juni, har Marknadsdomstolen meddelat sitt domslut.

Det är glädjande att Marknadsdomstolen i sin dom funnit att stora delar av PostkodLotteriets marknadsföring stämmer överens med lagstiftningen. Domen innebär att vi har goda möjligheter att fortsätta samla in pengar till välgörande ändamål genom Lotteriet.

Viktigt att betona är att PostkodLotteriet redan före KOs stämning ändrat och förtydligat delar i marknadsföringen, exempelvis genom att ha stärkt reklamidentifieringen av PostkodNyheterna.




PostkodLotteriet i media

 

Se PostkodLotteriets Webb-TV - våra program och filmer samlade i en egen kanal!

För en bättre värld

Vår vision är att bidra till en bättre värld för människor, djur och miljö.

Vår vision är att bidra till en bättre värld för människor, djur och miljö. Ju fler sålda lotter, desto mer pengar till välgörande ändamål.

Lotteriet för en bättre värld