Se filmer från organisationernas arbete i vår Webb-tv under fliken Förmånstagare.
Vår vision är att bidra till en bättre värld för människor, djur och miljö. Ju fler sålda lotter, desto mer pengar till välgörande ändamål.
Läs mer om vår vision
Hand in Hand är en utvecklingsorganisation med ambitionen att eliminera extrem fattigdom genom entreprenörskap och jobbskapande. Organisationen har utvecklat en framgångsrik metod i södra Indien som på bara några år har utbildat över 430 000 kvinnor som i sin tur har startat över 200 000 företag.
Hand in Hands metod är unik på fyra sätt:
Regeringar intresserade av metoden
Hand in Hands arbetsmetod har varit så framgångsrik att flera länder och regeringar visat intresse. I dagsläget expanderar Hand in Hand i Indien och modellen prövas även i Sydafrika, Afghanistan och Brasilien. Fler länder står på tur. Målet med verksamheten är att skapa 1,3 miljoner jobb i södra Indien till 2012. På längre sikt vill Hand in Hand bidra till att bekämpa världsfattigdomen genom att globalt skapa tio miljoner jobb inom tio år.
Charlotte Bohman, generalsekretare Hand in Hand och Rickard Sjöberg
10,6 miljoner från PostkodLotteriet
2010 delade Svenska PostkodLotteriet ut 5,6 miljoner kronor till Hand in Hand. 2009 blev utdelningen 5 miljoner.
Alzheimerfonden
Amnesty International
Astma- och Allergiförbundet
Barncancerfonden
BRIS
Cancerfonden
Diakonia
Erikshjälpen
ECPAT
Friends
Friluftsfrämjandet
Greenpeace
Hand in Hand
Hjärt-Lungfonden
Kooperation Utan Gränser
Kvinna till Kvinna
Läkare Utan Gränser
MinStoraDag
Naturskyddsföreningen
Neurologiskt Handikappades Riksförbund
Nordens Ark
Peace Parks Foundation Sweden
Plan Sverige
PostkodLotteriets KulturStiftelse
PostkodStiftelsen
Reumatikerförbundet
Rädda Barnen
Scouterna
Sjöräddningssällskapet
SOS Barnbyar
Svenska Röda Korset
Sveriges Stadsmissioner
UNHCR
UNICEF
Världsnaturfonden WWF