Neurologiskt Handikappades Riksförbund

Diagnosombud

Rådgivning och stöd till personer med neurologiska sjukdomar och skador

Rådgivning och stöd till personer med neurologiska sjukdomar och skador

Tack vare stöd från PostkodLotteriet har NHR nu 34 diagnosombud som är verksamma över hela landet. Diagnosombuden ger, med utgångspunkt i sina egna erfarenheter av att leva med neurologisk sjukdom, stöd och råd till insjuknade medlemmar.

Syftet med projektet är att diagnosombud ska ge råd och stöd till personer som annars inte kan få det.

Målet är att NHRs alla diagnoser ska vara representerade med egna diagnosombud för att ge relevanta råd och stöd till medlemmar och närstående. Målet är att bygga upp en bred erfarenhetsbas baserad på alla de samtal som våra diagnosombud får. Ett av målen är också att diagnosombuden ska verka som informatörer internt och externt inom sitt diagnosområde.

En av de mest framträdande orsakerna till att en person väljer att bli medlem i NHR är att få mer information kring sin egen diagnos. Många upplever att samhället inte kan ge tillräckligt bra information och nästan inte alls råd och stöd sedan man väl fått sin diagnos. Många känner sig ensamma och har svårt att hitta rätt inom vården samtidig som den egna sjukdomen ska bearbetas.

Efter beskedet om att man drabbats av en svår och obotlig sjukdom är behovet som störst av att få adekvat, lättförståelig och säker information om sin sjukdom.

  • Det kan handla om att få prata med någon i en liknande situation
  • Det kan också handla om att ge bra tips och idéer på hur livets alla göromål kan underlättas i den nya situationen.

Läs mer om NHR >>