Resevinst för Älvsjö

Under vecka 21 var det Älvsjös tur att vinna Vingvinsten. Vem tar vinnarna med sig på resan, finns det handdukar på hotellet? Ja det är några av frågorna som Kicken från Postkodlotteriet hoppas få svar på under sitt besök hos en av veckans vinnare.

Älvsjö ska ut och resa

Marika satt i lunchrummet på jobbet, när Kicken från Postkodlotteriet plötsligt klev in och överraskade henne. Är det någon som har tappat det här? Frågar han samtidigt som han håller upp ett stort Guldkuvert och tittar på Marika.

- Gud, jag dör, säger Marika skrattandes, samtidigt som hon gömmer hela ansiktet i händerna.

Vingvinst - blir resa till Aruba

Innan kicken lämnar över Marikas vinstcheckar berättar hon att det vankas 10-årig bröllopsdag i juli, och drömresa går till Aruba, där paret för 10 år sedan gifte sig.

Marika hade två lotter i Postkodlotteriet och vann drygt 83 000 kronor - nu kan hon ta med sin man tillbaka till Aruba och vem vet, kanske räcker pengarna till ytterligare en resa.

- Åh herregud, tack så jätte mycket, avslutar Marika samtidigt som hon ger Kicken en stor kram.

"Jag är skakis, men överlycklig"

- Marika, Vingvinst 2019


Publicerad: 24 maj 2019

Gör gärna vårt självtest och läs om vår syn på spelansvar.

Spelar du för mycket? Ring Stödlinjen 020‑81 91 00

Spel för dig över 18 år

Lotterilicens beviljad för
Svenska Postkodföreningen
Box 193, 101 23 Stockholm
Org.nr: 802416‑1146
Tel: 08‑509 270 00

Vi stöder Reklam­ombuds­mannen för etisk reklam.

Sper företräder spelbranschen i Sverige

ISO 27001-certifierade